חי גן חוגים לילדים


 Mail icon higan@bezeqint.net
 03-9325045
 -חפשו אותנו ב

מאמר-החודש

חיה אחת לחודש חודש אוקטובר - הזיקית

אנו שמחים להגיש לכם מידע או טיפ על חיה, פעם בחודש. חיה מסביבתנו הקרובה או הרחוקה. בתקווה שנשכיל לשמור על הטבע עבורינו ועבור הדורות הבאים.

חיית אוקטובר - הזיקיתלקראת הסתיו, מתעוררות הזיקיות וניתן למצוא אותן בפארק שליד הבית, על עץ בגינה או מנסות לחצות כביש באיטיות רבה.

זו התקופה שהזיקיות מטילות ביצים (עד 40 ! ) באדמה לחה ולכן הן כה פעלתניות.

משפחה נחמדה הביאה לנו השבוע זיקית שמצאה בכביש ,אנו מטפלים בה ונשחרר אותה לטבע.

כולם יודעים שהזיקית משנה צבעים. מדוע ? כדי להסתתר מאויביה.

היא משנה את צבעי גופה על פי צבעי הסביבה והאור. צבעה משתנה גם בתגובה לטמפרטורה ומצבים כמו פחד, איום וכיוב'. כך למשל בשעות היום, כאשר היא נמצאת בין עלי צמחים, צבעה ירוק, ובלילה כאשר היא ישנה גופה מלבין. כאשר מפחידים אותה היא משחירה.

עוד כמה נתונים על הזיקית:
גופה פחוס מצדדיו ומאפשר לה להתמתח ולהתכווץ בשעת הצורך. מבנה אצבעות רגליה יוצר מבנה דמוי צבת וזנבה הגמיש והארוך מותאמים ללפיתת ענפים.
לזיקית ריאות גדולות התופסות כמעט את כל חלל הגוף. בשעת רוגז, הזיקית ממלאת את ריאותיה מנפחת את כל גופה ומשמיעה נשיפה מפחידה.
עיניה הבולטות של הזיקית מאפשרות ראייה מרחבית, והיא מסוגלת להניע כל עין בנפרד ולהסתכל לכיוונים מנוגדים בו-זמנית.
זיקית ניזונה בעיקר מחרקים אותה היא צדה בין ענפי הצמחים. את החרקים היא צדה בעזרת לשון ארוכה ודביקה. כשהיא מבחינה בחרק, היא שולחת לעברו לשון ארוכה ודביקה, לוכדת אותו ובולעת אותו.
הזיקית נראית אולי מפחידה אך היא בעל חיים עדין ומסוכנת רק ל....זבובים.
כעבור כשנה הזיקיות הצעירות בוקעות מן הביצים. תוך חודשים אחדים גדלה הזיקית הצעירה בקצב מהיר ביותר: בסוף האביב משקלה גדול פי 10 ממשקל גופה בזמן הבקיעה מן הביצה.

"אז אם תתקלו בזיקית המהלכת במצב שעלול לסכן אותה, למשל סכנת דריסה-העבירו אותה לשיח קרוב ומגן והניחו לה לחיות את חייה. אם הזיקית תשנה את צבעה לשחור-דעו שהיא מפחדת , אך במצב רגוע ובטוח היא תשנה את צבעה לירוק.

צור קשר עם חי-גן במספר 03-9325045 או בטופס הבא

טואול - בניית אתרים